Cikkszám: Füge Botanikus kert-
A füge (Ficus carica) eredeti hazája Kis-Ázsia, Szíria, Izrael, de ősrégi idők óta termelik Észak-Afrikában és Dél-Európában is, ahol aszalják, és bort is készítenek belőle.
Magyarországra valószínű, hogy a 14. században, az Anjouk uralkodása idején, az olasz kapcsolatok révén kerültek el, és telepítették az első fügefákat.
A füge 3-4 m magasra is megnőhet, szétterülő, laza koronája van. Levelei nagyok, öblösek, ötkaréjúak. Virága különös, ún. serlegvirágzat, ami leginkább egy diónyi bimbóhoz hasonlít. Ez meghúsosodik, és 5-8 cm átmérőjű, zöld, barnás, sárga vagy lila, belül pirosas, sárgás gyümölccsé érik.
Mediterrán növény, amelyet meleg, napsütötte, szélvédett helyre, délre néző falak elé ültessünk. Télen erős hidegben (-15 Celsius fok alatt) ágai visszafagyhatnak, de tavasszal tőről mindig megújul.
A talajban nem válogat, hiszen Afrika nyugati partjain még a homok megkötésére is használják. Megnő a sziklás, száraz talajokon is, de ha tehetjük válasszunk fügénk számára jó vízgazdálkodású, tápanyagban gazdag talajt, napos,védett, meleg helyet. Meghálálja a jó földet, a trágyát és a gyomtalanítást. Tartós szárazságban öntözni is kell, mert különben gyümölcsei aprók maradnak, sőt lerúgja őket.
Terméseit az éves vesszőkön hozza. Magyarországon fajtától és időjárástól függően egyszer illetve kétszer júliustól októberig szüretelhetjük le a fügetermésünket.
A Magyarországon megtalálható fügebokrok kivétel nélkül adriai típusúak; ezek megtermékenyítés nélkül, mag nélküli gyümölcsöket érlelnek. Egy növény is elegendő, hogy legyen termésünk.
A Botanikus kert fügének ( Ficus carica Botanikus kert) középnagy, lapított körtealakú termése van. A Pécsi Egyetemi Botanikus Kert fajtája. Termésének héja sárgászöld színű, húsa mézédes. Általában két hullámban júliustól októberig érik. Friss fogyasztásra, illetve dzsemnek, bornak, aszalásra is kiváló. Jó télálló.
Legyen Ön az első hozzászóló!